2013. április 16., kedd

Semmi sem tökéletes - Avagy a Windows Phone kapcsán is lehet problémákról beszélni

A továbbiakban kedvenc informatikai magazinom - a WINmagazin - cikke következik:

Nincs legjobb mobil operációs rendszer. Ezt mindenképp érdemes megjegyezni. Adott igényeknek legjobban megfelelő van, adott embernek legjobban tetsző van, de nem érdemes általánosítani. Egyesek azt mondják hogy az Android a legjobb, mert nyílt, mások szerint az iOS, mert mint tudjuk „ha a jóságot egy szintnek vesszük, az iPhone azt megüti”. Sokan vannak akik nem tudják elfogadni a sajátjuktól eltérő véleményt, ők az általuk imádott OS hibáit sem képesek elismerni, hiába támasztjuk alá tényekkel. Mert mindenben van valami hiba, mindenből hiányzik valami, a kérdés csak az, hogy ki mit tart fontosabbnak, kinek mi számít többet. Én lassan 2 éve Windows Phone felhasználó vagyok, szeretem, és nem váltanék platformot, de tudatában vagyok a hibáknak és hiányosságoknak, amik problémát jelenthetnek más felhasználóknak, ezeket szeretném most összegyűjteni.
2408atg-w484h484z1-11474-nothing-is-perfect-tank.jpg

Ami nem egyszerű téma, mert sokaknak hiányoznak olyan dolgok, amik nekem nem, vagy nekem hiányozhat olyan speciális funkció, ami másoknak nem, ezért a legáltalánosabb, leggyakrabban hangoztatott és a felhasználókat leginkább érintő problémákat szedem csokorba a Windows Phone kapcsán, külön kiemelve azokat a dolgokat, amik a 7-es és a 8-as generációnál is jelen vannak. 

A WP7 hiányosságai

Nem mennék bele a kezdeti állapotok elemzésébe, mert órákon keresztül lehetne sorolni mik azok a funkciók amik hiányoztak induláskor a rendszerből. Mivel minden készülék számára elérhető a legújabb 7.8-as frissítés, az aktuális állapotra koncentrálva gyűjtöm csokorba a rendszerszintű hiányosságokat. Ezk közül a Nokiának köszönhetően néhány dologra létezik gyógyír, ám a többi gyártó készülékeire ezen hiányosságok mindegyike igaz. Jöjjenek tehát a legfájóbb pontok!
1. Nincs bluetooth fájlküldés.
A rendszer bluetooth headseteket, kihangosítókat tud kezelni, de fájlküldésre nem alkalmas. Lumiákra létezik a Nokia által készített beszédes nevű Megosztás BT-on alkalmazás, ami a 7.8-as frissítés óta elérhető.
Bluetooth-File-Transfer-Wp-7-8.jpg2. Nincs mass storage üzemmód (azaz nincs lehetőség úgy fájlokat rakni a telefonra mint egy pendrive-ra, mindenképp kell hozzá a Zune nevű segédprogram)
Ezen sajnos nem lehet sehogy változtatni, ha a készülékre szeretnénk médiafájlokat másolni, ahhoz mindenképp Zune kell. Dokumentumokat sajnos ilyen úton sem szinkronizálhatunk, azt mindenképp e-mailben vagy Skydrive-on keresztül kell eljuttatni a telefonunkra.
3. Egységes a hangerőállítás, nem lehet külön értéket megadni csengetésnek és médiatartalmaknak.
Ez van akit zavar, mert problémát okozhat ha mondjuk buszon vagy vonaton játékhoz lehalkítjuk a telefont, majd elfelejtjük újra felhangosítani, de véleményem szerint megszokás kérdése. Talán az lenne a legjobb, ha választhatóvá tennék, de a Microsoft az ilyen típusú megoldásnak nem igazán barátja.
4. Egyéni csengőhangot csak körülményesen, SMS és egyéb jelzőhangot pedig egyáltalán nem lehet beállítani.
Az egyéni csengőhang beállításának alapvető menete itt egyértelműen le van írva, de ez egy több lépésből álló folyamat, nem túl barátságos. Erre megoldást jelenthet az alkalmazásboltban fellelhető többféle csengőhang-beállításra szolgáló app egyike, vagy újfent Nokiákra korlátozva letölthető a Csengőhangkészítő alkalmazás, amivel a telefonon tárolt zenékből tudunk tetszés szerint, maximum 30 másodperc hosszú csengőhangot készíteni.
5. Nincs lehetőség százalékos töltöttségszint-kijelzésre.
Sem a rendszer, sem külső alkalmazás nem képes rá, csak a beállítások menü egy alpontjából érhető el a pontos érték, ez nem túl felhasználóbarát megoldás, a kezdőképernyőn is elférne egy ikon.
6. Az alkalmazások push értesítései igencsak hektikusan, leginkább alig működnek.
Talán ez ami leginkább fájó lehet az Androdiddal vagy az iOS-szel összehasonlítva. Túlságosan sok az olyan alkalmazás, ami nem tudja megfelelően továbbítani az értesítéseket a rendszernek, amik így nem jutnak el időben a felhasználóhoz. Van hogy soha, van hogy több órás vagy akár napos késéssel érkeznek csak meg, a lényeg hogy nagyon kellemetlen probléma tud lenni. Különösen a különböző csevegőprogramoknál okozhat ez gondot, bár a legnépszerűbbek, a Viber és a Whatsapp többnyire megbízhatóan teszik a dolgukat, tehát van arra is példa, hogy nem lehetetlen jól működő programot írni.
7. Értesítési központ hiánya.
Szorosan kapcsolódik az előző pontban taglalt problémához. Ha meg is érkezik az értesítés, a képernyő felső sávján csak kb. 10 másodpercig látható az értesítés, ezt követően nincs egy központi hely, ahol a különböző alkalmazások által küldött értesítések megtekinthetőek. Ugyan a kezdőképernyőre kitűzve az adott alkalmazás csempéjén megjelenő szám jelzi, ha történt valami, de be kell látni hogy ez nem igazán megfelelő megoldás, főleg abban az esetben, ha nem szeretnénk minden alkalmazást kitűzni.
livetiles2.png8. A tárhelybővítés nem támogatott.
Nem lehet Micro-SD kártyát helyezni a készülékekbe, be kell érnünk minden készülék esetén a belső tárterülettel, ami jellemzően 8 vagy 16 GB, de van néhány 4 GB-os modell is. A bővítés elvileg nem ütközne korlátokba, a gyártók  némiképp érthetetlen módon mégsem éltek a lehetőséggel.
9. Az „other content bug”
Ez egy érdekes jelenség, ami nehezen megfogható. Röviden úgy tudnám összefoglalni, hogy azok az adatok, amik nem zenék, képek, videók, vagy szigorúan az alkalmazás részei, azok tárolódnak egy Egyéb néven jelölt tárterülete. Ennek a területe dinamikusan változik. Ide kerülnek az alkalmazások telepítői, a dokumentumok, a böngésző cache, az e-mailek – minden ami nem szigorúan kategorizálható. A fő gond ezzel az, hogy a fölösleges dolgokat (pl. egy alkalmazás telepítőcsomagja, amire a feltelepítés után valójában már semmi szükség) a rendszer nem távolítja el, még az adott alkalmazás letörlése után sem, de nagyjából bármilyen alkalmazás tud szemetet generálni, ami egy figyelmetlenül megírt alkalmazás esetén a tárhely elfogyásához vezethet. Erre sajnos nincs semmilyen gyógyír, ráadásul nagyon esetleges és használatfüggő a hibajelenség, nem lehet megfogni, és ha előjön, csak gyári visszaállítással lehet segíteni a dolgon. 
10. Nincs adatforgalom számláló
Sajnos a Microsoft nem teszi lehetővé, hogy ilyen alkalmazás készüljön a rendszerre, a fejlesztők nem férnek hozzá a szükséges adatokhoz. Megint a Lumia termékcsalád a kivétel, amelyre létezik a Számlálók névre keresztelt alkalmazás, ám a felhasználói visszajelzések alapján ez sem üzemel elég megbízhatóan.

Nokia-Counters-Windows-Phone.jpgA WP8 nagy előrelépés

A vásárlók által is sokat kritizált hiányosságok jelentős részét kijavította a Microsoft, lett bluetooth fájlküldés, van mass storage, így nincs szükség a Zune-ra (nem is kommunikál a Zune a WP8-as készülékekkel), lett SD kártya támogatás, létezik alkalmazás amivel ki tudjuk tűzni a kezdőképernyőre a százalékos töltöttségi szintet és az egyéni csengőhangok beállítása is lényegesen egyszerűbb lett. Ésszerű korlátok között (maximum 30 MB-os méret és a DRM hiánya a feltétel) a telefon Ringtones mappájába bemásolva bármiből csinálhatunk csengőhangot. A funkcionális előrelépés mindenképpen érezhető, ugyanakkor még van min dolgozni, sőt, azt kell mondjam egy-két kivételes esetben még rosszabb is lett a helyzet.
Nézzük ezeket. Egyrészt a Nokia féle Számlálók nem érhető el WP8 alól, ami nem lenne akkora érvágás, ha az erre szolgáló előre beharangozott Data Sense mindenhol működne. Ez a funkció adattömörítést és adatforgalom mérést hozna rendszerszinten magával, ám operátori oldalon szerverszintű támogatás kell hozzá, ami jelenlegi tudomásunk szerint a világon egyedüliként az amerikai Verizonnál van meg. Ennek ellenére nincs lehetőség alternatív alkalmazást fejleszteni, így erről a tulajdonosoknak le kell mondaniuk.
data sense.jpgA másik komolyabb gond a tárhelyprobléma, ami sokkal elkeserítőbb perceket okozhat, mint a data sense hiánya. WP8-ra több és igényesebb alkalmazás érhető el, amelyek nagyobb méretűkből adódóan nagyobb telepítővel rendelkeznek, és több adatot „termelnek”. Ezen felül a Windows Phone 8 lényegesen nagyobb helyet foglal el a belső memóriából, mint amennyit az előd foglalt, ráadásul az Androidnál meglévő Micro-SD kártyára telepítés opciója itt nem létezik. Viszont a készülékek belső tárhelye nem nőtt, ugyanúgy főleg 8 vagy 16 GB-al gazdálkodhatnak a tulajdonosok. Hiába a Micro-SD bővíthetőség, 8 GB így hamar megtelik alkalmazásokkal és ezek adataival. Kilóg a mezőnyből a HTC 8S, ami a maga 4 GB-os belső tárhelyével különösen nehéz helyzetben van, ugyanis ebből teljesen szűz állapotban is csak 1,3 GB szabad. Szerencsére Micro-SD kártyával bővíthető, így legalább a médiafájlokat nem a készüléken kell tárolnunk.
Ígéretek vannak a probléma kezelésére, valamirevaló segítséggel azonban - micsoda meglepetés - eddig egyedül a Nokia jelentkezett. A WP8-as modellekre elérhető legújabb belső vezérlőprogram (firmware) tartalmaz egy kedves kis segédprogramot, amivel részletesen kilistázható mi mennyi tárhelyet foglal, és törölhetjük a felesleges dolgokat.
nokia storage (Custom).jpgAz értesítések kérdése továbbra is nyitott. Kevésbé hektikus mint a WP7-nél, a számomra fontos alkalmazásoktól kapok értesítéseket, ugyanakkor nem minden user mondhatja ezt el a készülékéről, ami tényleg rejtélyes. Azt azért mindenképpen elismerhetjük, hogy a WP8 sokat fejlődött ezen a területen, az értesítések gyakrabban érkeznek meg, mint amikor nem (nálam például a WP7-nél említett népszerű csevegőprogramok kivétel nélkül hibátlanül jeleztek eddig). Bár egy értesítési központ továbbra is nagyon hiányzik, azért a rendszer lépett egyet előre a megjelenítés terén is. A zárképernyő alsó részén ugyanis 5 olyan alkalmazást (beletartozik ezekbe a tárcsázó, az üzenetek, és az egyes e-mail fiókok is) helyezhetünk el, amik ezt a funkciót támogatják, ezzel a számunkra legfontosabb applikációk értesítéseiről akkor is egyből értesülhetünk, ha esetleg lemaradtunk volna a felső sávban megjelenő jelzésről.
lock screen notifications.jpgÉn személy szerint az értesítések rendberakását várom a legjobban, mert ezen a téren tényleg nagyon le van maradva a csempés rendszer a konkurensekhez képest, és a felhasználók is talán ebből profitálnának a legtöbbet, remélhetőleg nem kell sokat várni, hogy valami történjen ezügyben. Összességében elmondható, hogy bár vannak olyan területek, ahol még komoly fejlesztésekre van szükség, a Windows Phone 8 egy nagy előrelépés a 7-hez képest. Ha a most összeszedett hibákat illetve hiányosságokat javítják, egy igazán ütőképes operációs rendszerré nőheti ki magát, de ehhez a Microsoftnak sokat kell még előrelépnie. 



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése