2014. október 1., szerda

Kipróbáltuk a Windows 10-et

A vállalkozó kedvűek már kipróbálhatják a Windows 10 előzetesét - mi megtettük, és elmondjuk, milyen lett.
Mi már nagyon kíváncsiak voltunk a Windows 10-re, ezért amint elérhető lett, máris kipróbáltuk az előzetesét. Az újdonságok között olyan dolgokat néztünk meg, mint a megújult Start menü, a virtuális asztalok, az Alt + Tab funkció, az ablakrendezési opció vagy éppen az ablakban futó appok. 

Kipróbáltuk a Windows 10-et 1
Telepítés

A mágikus Start menü
Igazság szerint a Start menü hiányát mindig is túllihegték a Windows 8-ban és 8.1-ben. Elvégre nem csak, hogy harmadik féltől származó programokkal pótolható, de egy dokkolóprogram és/vagy egy Tálcára tett Eszköztár után soha többé nem is hiányzik majd. Az elmúlt évek alapján mégis úgy tűnik, e körül forog a windowsos világ, hát a Windows 10-ben visszatért. 

Kipróbáltuk a Windows 10-et 2
A virtuális gép miniatűr Start menüje

Az új Start menü elsőre meglehetősen furcsának tűnik, mégpedig azért, mert a Windows 7 menüjét egyesítették a Windows 8 modern csempéivel. Ha túljutunk azon, hogy két eltérő világkép ugrik elénk egy ablakban, akkor viszont nagyon hasznosnak érezhető a menü. A bal oldalon a gyakran használt appokról találunk listát, parancsikonokkal a beállításokhoz, dokumentumokhoz és képekhez. Természetesen a minden programra mutató hivatkozásnak is ott a helye alul. 

Kipróbáltuk a Windows 10-et 3
Ilyen teljes pompájában

Jobbra kerültek az élő csempék, amelyek gyakorlatilag átméretezhető, dinamikus formában tárják elénk a Windows 8 jelenlegi Kezdőképernyőjét. Nem csak parancsikonnak jók, állapotjelentésre (időjárás, naptár, e-mailek) is alkalmasak. Érdekesség, hogy maga a Start menü is átméretezhető. 

Középpontban a munka
Annak érdekében, hogy kényelmesebben érezzük magunkat az Asztalon, a régóta ismert Alt + Tab alkalmazásváltó funkció ezúttal már jóval részletesebb nézetet jelenít meg előttünk, ha a programok között ugrálunk. 

Kipróbáltuk a Windows 10-et 4
Asztalok

Az igazi érdekesség azonban mégsem ez, hanem a virtuális asztalok megléte. Amikor a Tálca balról-jobbra haladva harmadik gombjára nyomunk, ezek ugranak fel. Gyakorlatilag arra jók, hogy többmonitoros funkciót tegyenek elénk, ha valójában csak egyetlen kijelző van előttünk. A virtuális asztalok között a Windows + Tab kombinációval is lépkedhetünk. Egy gyakorlati példa a funkció hasznosságára, ha arra gondolunk, hogy az első Asztalon dolgozunk: Excel, böngésző és Word. A második Asztalon eközben futhat a Facebook, a Twitter és az Instagram, nem megzavarva az összképet a táblázatokban és dokumentumokban végzett munka során. 
Egyelőre a virtuális asztalok inkább csak kényelmi funkciót szolgálnak, de a jövőben nem elképzelhetetlen, hogy külön engedélyekkel - akár sandbox módban - is lehessen őket használni. 

Ablakok mindenhol
A Windows rendszerek egyik leghiányoltabb funkciója kétségkívül a normális ablakkezelés. A Windows 8.1-ben be kellett érnünk annyival, hogy a Windows + bal/jobb kurzorral az ablakokat a kijelző jobb vagy bal felére csapta a rendszer. A Windows 10 szerencsére ilyen téren is fejlődött. Amikor egy ablakot oldalra húzunk, a Snap Assist egyből továbbiakat ajánl mellé. A rendszer összesen négy ablakot tud egymás mellett elhelyezni, ezzel is növelve a hatékonyságunkat. 

Kipróbáltuk a Windows 10-et 5
Ablakkezelés

Az pedig egyértelmű, hogy a lényeg a hatékonyság. Elvégre az appokat ablakban futtatjuk, azokból négyet rakhatunk egymás mellé, mindezt pedig akár több virtuális asztalon is megtehetjük. Aki sok ablakban dolgozik, és sok időt tölt a Windows előtt, az nagyon értékeli majd ezt az összeállítást a mindennapokban. 
Az életünk és a munkánk meggyorsítására egyébként szintén jó eszköz a Windows új keresője. A Windows 10 keresőjét egy gomb formájában, közvetlenül a Tálcán találjuk meg. A segítségével már nem kell ikonokra sem kattintgatnunk, elég, ha elkezdjük gépelni, amit el akarunk indítani. A kereső mellett az Intéző is megjeleníti a gyakran használt fájljainkat és mappáinkat, ezért ilyen téren is időt és kattintásokat spórol nekünk a rendszer. 

Kipróbáltuk a Windows 10-et 6
A kereső

Nem szabad elfelejteni a Windows 10 előzetesének a tesztelésekor, hogy a rendszer még csak alfa állapotban sincs. Azonban mivel a Microsoft mindenkit szeretne bevonni a fejlesztésbe és tesztelésbe, ezért valószínűleg igen gyorsan foltozzák majd a hibákat, bugokat. 
A látottak alapján nyugodt szívvel kijelenthető, hogy aki eddig görcsösen ragaszkodott a Windows 7-hez, az egy ilyen Windows 10-re már bátran frissíthet a jövő év közepén. Akinek pedig nem volt gondja a Start menü nélküli, csempékkel színesített Windows 8.1-gyel, annak szintén tetszik majd a Windows 10.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése